Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Kraków

Opis projektu
Program
Zgłoszenia
Z ostatniej chwili...
Do pobrania
Kontakt
Dojazd
program

PROGRAM szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 WYKŁADY, piątek 17 maja 2024


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:30-11:15

Jak chwast został celebrytą

Prowadzi: dr Agnieszka K. Banaś

Co to są organizmy modelowe i do czego są nam potrzebne? Być może znacie modelowe zwierzęta, ale czy rośliny? Jakie cechy rzodkiewnika pospolitego, niepozornego, przydrożnego chwastu zdecydowały o tym, że został organizmem modelowym, celebrytą w świecie roślin. Jak badania prowadzone na tej niewielkiej jednorocznej roślince mogą nam pomóc w zrozumieniu procesów zachodzących w odległych ewolucyjnie organizmach oraz w opracowaniu nowych strategii walki z nowotworami? Na wykładzie postaram się skierować Waszą uwagę na nieoczywiste korzyści, które wynikają z pracy z roślinami.

14+

P01.1

350

Tak

11:30-12:15

Chlamydomonas reinhardtii – one cell to save us all?

Prowadzi: dr Paweł Brzezowski

Chlamydomonas reinhardtii jest organizmem eukariotycznym należącym do rodzaju zawłotni w gromadzie zielenic. Ten jednokomórkowy glon jest przykładem organizmu modelowego wykorzystywanego do badania szeregu procesów biochemicznych zachodzących w komórkach eukariotycznych. Naukowcy posługują się C. reinhardtii analizując fotosyntezę, biosyntezą związków tetrapirolowych (np. chlorofilu i hemu), motorykę i regenerację wici w komórkach zwierzęcych, mechanikę cyklu dobowego i wiele innych procesów.

Wszystkie trzy genomy (jądrowy, chloroplastowy i mitochondrialny) C. reinhardtii zostały zsekwencjonowane. Opracowane zostały również narzędzia, z pomocą których możemy modyfikować ten organizm. Badania wskazały na możliwość zastosowania C. reinhardtii jako obiecującego źródła do produkcji paliw płynnych oraz do produkcji wodoru. Glony te uznano także za wyjątkowo sprawne biofabryki nutraceutyków, które można wykorzystać w przemyśle medycznym czy przy hodowli zwierząt.

C. reinhardtii stanowi również dobry model do badania procesów przekazywania sygnału wewnątrzkomórkowego, w szczególności systemu komunikacji między chloroplastem, mitochondriami i jądrem komórkowym.

Zapraszam do poznania bliżej tego niepozornego jednokomórkowca o wielkim potencjale!

14+

P01.1

350

Tak

12:30-13:15

Z czego zbudowane jest drewno? Opowieść o tym jak cukry tworzą najważniejszy materiał na Ziemi

Prowadzi: dr Jan Łyczakowski

Drewno jest używane przez ludzkość od tysięcy lat. Pomimo tak bliskiego związku z tym materiałem wiemy zaskakująco mało na temat jego budowy molekularnej. Na poziomie chemicznym, drewno zbudowane jest głównie z wielocukrów, takich jak celuloza i hemicelulozy. Najnowsze badania pozwoliły na dokładne poznanie składu oraz układu wielocukrów tworzących drewno. To z kolei umożliwia opracowywanie nowatorskich procesów obróbki tego materiału. Rozwój procesów opartych na przyjaznych środowisku biomateriałach, takich jak drewno, jest niezbędny, aby przystosować gospodarkę do wzrostu zaludnienia na świecie i przeciwdziałać procesowi zmian klimatycznych. Z racji tego, że większość węgla w lądowym środowisku jest zamknięta w postaci drewna w lasach, materiał ten jest źródłem odnawialnej energii i biodegradowalnych związków. Związki otrzymywane z drewna mogą być użyte do stworzenia zamienników paliw kopalnych i pozwolą zmniejszyć problem zanieczyszczeń spowodowanych przez plastik.

14+

P01.1

350

Tak