,

Program
Galeria zdjęć
Zgłoszenia
Z ostatniej chwili...
Do pobrania
Kontakt
Dojazd
aktualnosci
Z OSTATNIEJ CHWILI...
  
2017-05-26
11:50

'Mała inwentaryzacja przyrodnicza w lesie gospodarczym

 „Mała inwentaryzacja przyrodnicza w lesie gospodarczym”

Jednym z działań realizowanego przez Nadleśnictwo Tuszyma projektu „Gospodarka leśna LP metodą ochroną przyrody” są warsztaty terenowe na powierzchniach dydaktycznych pn. „Mała inwentaryzacja przyrodnicza w lesie gospodarczym”.

Celami działania są: poznanie pracy leśnika i wpływu jego działań na różnorodność przyrodniczą lasu, poznanie nazw obiektów przyrodniczych (podstawowe gatunki roślin i zwierząt), poznanie leśnych współzależności przyrodniczych oraz wpływu lasu na zdrowie człowieka,.

25.05.br. na terenie Leśnictwa Szkółkarskiego w Przecławiu w warsztatach tego działania wzięła udział młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. 23 osobowa grupa została podzielona na trzy zespoły i każdemu zespołowi została przekazana powierzchnia inwentaryzacyjna o wymiarach 2 x 2 m, w tym jedna powierzchnia pod okapem drzewostanu sosnowego z podszytem dębowym, jedna pod okapem drzewostanu sosnowego z podszytem jodłowym oraz powierzchnia „prześwietlona” pod okapem drzewostanu sosnowego bez podszytu. Na tych mikro powierzchniach małą inwentaryzacją objęte zostały warstwy lasu (ściółka, runo, podszyt, korony drzew). Młodzież wyposażoną w „Karty inwentaryzacyjne” po powierzchniach rozprowadziła Stażystka Nadleśnictwa, Pani Anna Gałda, która wcześniej te powierzchnie wyznaczyła w terenie.

Pomimo ciągłej mżawki zespoły bardzo chętnie przystąpiły do pracy w terenie zapisując na Kartach inwentaryzacyjnych swoje spostrzeżenia. Niektóre gatunki roślin i zwierząt np. konwalia majowa, sosna, dąb, jodła, świerk, borówka czarna, żuk gnojowy, padalec, mrówka rudnica młodzi przyrodnicy od razy rozpoznali, a tym gatunkom, których na miejscu nie potrafili nazwać robili zdjęcia. Po zakończeniu prac terenowych, w wiacie edukacyjnej posiłkując się zielnikami i internetem dokończyli opisywanie pozostałych gatunków w Kartach inwentaryzacyjnych.

W podsumowaniu każda grupa przedstawiła swoje wyniki, które zaskoczyły samych inwentaryzujących, ponieważ poszczególne zespoły zinwentaryzowały: 64, 46 oraz 47 gatunków grzybów, roślin i zwierząt na tych mikro powierzchniach.

Pierwsze warsztaty „Małej inwentaryzacji przyrodniczej w lesie gospodarczym potwierdziły, że Gospodarka leśna LP jest metodą ochrony przyrody, z czym zgodzili się i potwierdzili to młodzi przyrodnicy z II LO.

Działanie to w pełni wpisuje się w kolejny realizowany przez Nadleśnictwo Międzynarodowy Projekt „Fascynujący Świat Roślin”.

Tekst i zdjęcia Artur Święch
  
2017-05-22
08:23

Gospodarka leśna LP Metodą Ochrony Przyrody - Leśnicy i myśliwi rozumieją przyrodę z Fascynującym Światem Roślin

 Leśnicy i myśliwi rozumieją przyrodę
W dniu 20.05.br. w Kamionce odbył się Międzynarodowy konkurs pracy psów myśliwskich: tropowców i posokowców, organizowany przez PZŁ Oddział
w Rzeszowie. Z tej okazji na terenie Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego „Folwark Cyziówka” została zorganizowana wystawa pod hasłem „Klimaty Puszczy Sandomierskiej”. Na ponad 100 m2 powierzchni wystawienniczej swoje eksponaty związane z tradycją łowiecką prezentowali myśliwi, Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne „Animus” oraz Nadleśnictwo Tuszyma, które zorganizowało stoisko pod nazwą „Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Leśnicy i myśliwi rozumieją przyrodę z Fascynującym światem roślin”. Układ przestrzenny wystawy niejako zachęcał zwiedzających do rozumienia ścisłego związku gospodarki leśnej Lasów Państwowych z gospodarką łowiecką w zachowaniu i ochronie różnorodności biologicznej świata roślin i zwierząt Polskich Lasów. Słoneczna pogoda, wesołe naszczekiwania psów, bardzo szeroka tematyka prezentowanych eksponatów stworzyły atmosferę pikniku rodzinnego tego wydarzenia. Nadleśnictwo Tuszyma reprezentowali, Nadleśniczy Andrzej Kochmański oraz Specjaliści Hubert jemioło
i Artur Święch.
Tekst i zdjęcia Artur Święch
  
2017-05-18
14:04

„Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – IV Międzynarodowy Fascynujący Dzień Roślin 18 Maj 2017”

 „Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – IV Międzynarodowy Fascynujący Dzień Roślin 18 Maj 2017”
„Być pełnosprawnym to tak naprawdę żadna zasługa,
to dar, który każdemu z nas może być odebrany.
Pozwólmy, więc niepełnosprawnym włączyć się w nasze życie.
Chcielibyśmy dać im pewność że jesteśmy jednością…”
Richard von Weizsacker

W dzisiejszym, IV Międzynarodowym Fascynującym Dniu Roślin, młodzież
ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach postanowiła wypielęgnować założoną przez siebie w 2016 roku Remizę dla zapylaczy. Remizę tą ta pełna empatii młodzież rok temu posadziła w Leśnictwie Kamionka bezpośrednio przy Kaplicy bł. kś. Romana Sitki. Po zakończeniu prac porządkowych grupa przejechała na zajęcia terenowe, gdzie zapoznała się z roślinnością lasu dębowego, przyległej do niego łąki i z roślinnością wodną w przepływającym przez las potoku. Budowę roślin uczestnicy zajęć mogli zobaczyć pod mikroskopem z przygotowanych przez siebie preparatów.
Niezawiniona przez te dzieci niekiedy obniżona sprawność ruchowa, sensoryczna, intelektualna, funkcjonowania społecznego, komunikowania się w żaden sposób nie ogranicza postrzegania przez nie faktycznej rzeczywistości. W naszej ocenie to las jest takim miejscem gdzie mogą one realizować każde swoje zainteresowania poprzez zmysły wzroku, dotyku, smaku, węchu w postrzeganiu idealnej harmonii wzajemnych społecznych relacji życia roślin i zwierząt.
Tekst Artur Święch, zdjęcia Beata Ochmańska i Artur Święch
  
2017-05-18
13:17

„Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Święto Polskiej Niezapominajki z Fascynującym Świecie Roślin”

 „Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Święto Polskiej Niezapominajki z Fascynującym Świecie Roślin”
15 maja br. do Nadleśnictwa Tuszyma z niezapominaną Polską Niezapominajką przyjechały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Podleszanach. Oczywiście dzieci nie zapomniały o „primaaprilisowej” klaczce urodzonej 1.04. br. w naszej Rezerwatowej hodowli Konika polskiego. Tutaj też nad brzegiem potoku mali wędrowcy znaleźli nieśmiało kwitnąco leśną niezapominajkę.
Na szkółce leśnej w Leśnictwie Szkółkarskim Przecław dzieci pod mikroskopem,
w przygotowanych przez siebie preparatach (liść Buka, płatek Mniszka lekarskiego) zobaczyli tajemniczy świat budowy roślin
Tekst i zdjęcia Artur Święch
  
2017-05-18
12:58

„Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w Fascynującym Świecie Roślin”

 „Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w Fascynującym Świecie Roślin”
Patriotyzm, to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie, ale również to świadome dbanie o jej zasoby przyrodnicze, których znaczna część znajduje się na terenie Lasów Państwowych.
14.05 br. na terenie Nadleśnictwa Tuszyma wspólnie z Zespołem Szkół w Przecławiu oraz Stowarzyszeniem „Razem dla Wsi Zaborcze” zostały zorganizowane zajęcia terenowe dla rodzin (grup) poświęcone dbałości o lokalne zasoby przyrodnicze.
Zajęcia rozpoczęły się o godz. 1400 grą terenową, której trasa przebiegała przez tereny leśne Nadleśnictwa Tuszyma. Swoją przygodę z lokalnym patriotyzmem
na leśnej trasie rozpoczęło 10 zespołów rodzinnych. Na trasie uczestnicy mieli
do rozwiązania wiele zadań związanych z ochroną środowiska.
Podsumowanie i zakończenie zajęć przy pieczonych ziemniakach i kiełbasce odbyło się w wiacie edukacyjnej w Leśnictwie Szkółkarskim Przecław. Tutaj uczestnicy i ich kibice mogli zapoznać się z różnorodnością roślinną naszych lasów oraz
z fascynującą budową leśnych roślin. W pięknej scenerii z kapitalną pogodą
w zajęciach wzięło udział ok. 80 osób.
Nadleśnictwo Tuszyma nagrodziło zwycięską drużynę oraz dwoje skrajnie wiekowych uczestników.
Tekst i zdjęcia Artur Święch
  
2017-05-11
10:30

'Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Fascynujący Świat Roślin'

 Gospodarka Leśna LP Metodą Ochrony Przyrody – Fascynujący Świat Roślin
„Od nasionka do drzewa”
10 maja br. grupa 250 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim wzięła udział w pogadance na temat roli Polskich Lasów w ochronie środowiska z ich różnorodnością roślin.
Tekst i zdjęcia: Artur Święch